bettilt giriş

SPOR SEKTÖRÜNDE HATIRLI PAZARLAMA (Influencer Marketing) YÖNTEMİ

influencer

Spor sektörünün ürün ve hizmetlerin kitlelere ulaştırılmasında kullanılan yöntem ve stratejiler,  spor pazarlaması açısından önem arz etmektedir.  Dijital çağın tüketicileri, bir ürün ya da hizmeti satın almadan bir dizi sosyal medya kanalından diğer kullanıcıların deneyim ve düşüncelerine göz atmaktadır. Bu durum markaları, potansiyel müşterilerinin bulunduğu bu kanallarda yer alarak satış kararlarını etkilemeye yönlendirmektedir. Dijital ortamlarda “hatırlı” diyebileceğimiz birçok takipçisi olan kanaat önderleri toplulukları yönlendirebilmektedir. Markaların bu doğrultuda kanaat önderleri ile ortak pazarlama çalışmaları yapmasına “Influencer Marketing” (Hatırlı Pazarlama) denilmektedir. (enterasançizgi,2017).

Hatırlı Pazarlama, bir markanın veya ürünün, internet üzerinden ağızdan ağza yayılarak bilinirliğinin arttırıldığı bir pazarlama stratejisidir. Diğer bir deyişle sosyal medyada fenomen olmuş kişilerin markaları tanıtması faaliyeti olarak tanımlanmaktadır. Youtube, Facebook, Twitter,  Periscope,  Instagram gibi sosyal medya kanallarında  yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmaktadırlar (Ünal, 2016).

Bu çalışmada Spor sektöründeki ürün ve hizmetlerin tüketiciye ulaştırmada kullanılan  “Hatırlı Pazarlama” stratejilerinin görünümü değerlendirilmiştir.

Kaynak Sebahattin Devecioğlu, İsmail Polatcan,Spor Sektöründe Hatırlı Pazarlama (influencer marketing) Yöntemi, II. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu, Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya, 18-20 Mayıs 2017

http://kayit.asoscongress.com/sobiadfiles/asos_sempozyum_ozet_kitapcigi_2017.pdf

Sunum: https://www.academia.edu/

Share plz with #Ekospor


Sorgu: 70 sure: 0.361